Centrum města

Centrum města

Srdcem každého města je jeho historické centrum. Je to místo setkávání. Místo, kde se potkává historie se současností, místo, kde se sbíhají historické dopravní tepny, místo, kde se setkávají městské funkce (od bytové až k rekreační). Je to živé místo setkávání lidí, kultur(y), obchodu…

Utváření půdorysu města Krnova započalo v polovině 13. století. V průběhu staletí se Krnov stal mnohokrát dějištěm válečných událostí či ničivých požárů. Od poloviny 19. století pronikla industriální výstavba i do samotného centra města. Důsledkem toho jsou dnes rozsáhlé areály brownfields (opuštěné továrny), které již mnoho let čekají na své využití.

Historickému jádru byla v závěru 2. světové války uštědřena tvrdá rána – Krnov byl ničivě vybombardován. Namísto citlivé opravy centra jsme se v období socialismu dočkali rozsáhlé asanace a výstavby nevzhledných panelových objektů. Prostor tří historických náměstí propojených ulicemi se změnil v obří „betonovou pláň“. Centrum města navždy ztratilo své genius loci… Při velkolepé socialistické výstavbě se poněkud „zapomnělo“ na gotický kostel svatého Ducha, který byl od zkázy zachráněn za minutu dvanáct.

Revoluční rok 1989 otevřel dveře novým úpravám centra města. Ne vždy se však jednalo o kroky zcela citlivé (např. stavba tržnice, výstavba objektu Telecomu…). Kompletní revitalizace se centrum dočkalo po roce 2000. Byla zřízena pěší zóna, domy na Hlavním náměstí získaly nové fasády. V roce 2006 byl kompletně zrekonstruován bytový a obchodní dům Prior. V roce 2011 byla veřejnosti otevřena Flemmichova vila (výstavní síň městského muzea). V letech 2013-2014 prošly rozsáhlou revitalizací Smetanovy sady. V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce synagogy a také zpřístupněna věž kostela sv. Martina. V prosinci 2017 byla bývalá továrna Aloise Larische (národní kulturní památka) vážně poškozena požárem, Město se následně v roce 2020 rozhodlo vrátit stomilionovou dotaci z fondů EU na zřízení textilního muzea. Kromě rekonverze areálu bývalé Karnoly se připravuje také přeměna areálu bývalého textilního areálu na Barvířské ulici, mezi synagogou, klášterem a koncertní síní sv. Ducha. Velkou výzvou také bude přestavba obchodního a bytového domu, který je již nyní ve vlastnictví města, kde by měla vzniknout nová městská knihovna. V roce 2018 byla vyhlášena otevřená urbanisticko-architektonická soutěž na řešení Hlavního náměstí s cílem přinést v krátkodobém horizontu (2023) do centra města kvalitní veřejný prostor (úpravy parkových i zpevněných ploch, nová zeleň, vodní prvky i mobiliář) a v dlouhodobém horizontu (2073) definovat novou zástavbu. V horizontu 50 let bychom se tak mohli dočkat obnovení původní (předválečné) urbanistické struktury městského jádra.

Obr. 1: Koncept Regulačního plánu
Obr. 1: Koncept Regulačního plánu, autor. Ing. arch. Jaroslav Haluza, úpravy: Michael Cestr.

Přehled plánovaných projektů:

  1. Karnola – rekonverze bývalé továrny Aloise Larische na textilní muzeum. Požár (12/2017) měl za následek poškození nejcennější části objektu (dezinatura, NKP) a Město se následně (2/2020) rozhodlo vrátit stomilionovou dotaci z IROP z důvodu značné výše spoluúčasti města. Město nyní počítá s postupnými úpravami, v první fázi zejména s demolicí kotelny a zpřístupněním venkovních ploch pro veřejnost, následně se zřízením regionálního muzea.
  2. Dostavba proluky mezi Slezským domem a školní jídelnou, jedná se pouze o výhledový projekt uvedený v Konceptu Regulačního plánu (dále jen „RP“)
  3. Novostavba BD Šmeralova – výhledový projekt uvedený pouze v RP
  4. Dostavba nároží na Jesenické ulici – výhledový projekt uvedený pouze v RP
  5. Dostavba nároží na Jesenické ulici – výhledový projekt uvedený pouze v RP
  6. Novostavba BD U Požárníků – výhledový projekt uvedený pouze v RP
  7. Dostavba areálu „Hlubčická brána“ – zatím jen v úrovni budoucí vize (studentské práce)
  8. Dostavba domu na Štursově ul. – výhledový projekt uvedený pouze v RP
  9. Nový bytový dům na nám. Minoritů – střednědobý horizont (příprava zadání ke studiím…)
  10. Dostavba Hl. náměstí – dlouhodobý horizont (viz výše urbanisticko-architektonická soutěž)
  11. Rekonstrukce OD (dříve Prior), nová městská knihovna – vypracována architektonická studie, objekt odkoupen Městem, realizace 2025+
  12. Demolice objektu tržnice